Każda osoba podejmująca aktywność fizyczną w szczególności na świeżym powietrzu narażona jest na infekcje górnych dróg oddechowych oraz przewodów jelitowych i całego układu pokarmowego. Na zbyt nadmierne pojawianie się infekcji wpływ mogą mieć zaburzenia mikroflory jelitowej każdego sportowca. Schorzenia, które wymieniłem wyżej mogą mieć odbicie na wynikach (zarówno ...na płaszczyźnie fizycznej jak i psychicznej), do których dąży każdy sportowiec. Na przekór tym infekcjom rynek wypuścił produkt, który stosunkowo ogranicza występowanie chorób oraz ich nawracanie – probiotyki.
Jak mówi WHO „Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystne skutki zdrowotne”, głównymi składnikami suplementów probiotycznych są bakterie z grup Lactobacillus i Bifidobacterium. Sportowcy bardzo często podczas przygotowań do zawodów stosują liczne środki przeciwbólowe a co za tym idzie znacząco wpływają na negatywne zmiany w mikroflorze jelitowej. Takie i inne zmiany w układzie pokarmowym mogą znacząco utrudniać wykonywanie sportu, mogą również powodować niechęć do podejmowania aktywności fizycznej. Istnieją badania (choć trzeba zaznaczyć, że większość z nich jest nieprecyzyjna) które pokazują korzystny wpływ probiotyków na wyniki sportowe. Jednak większość badań, które miały na celu ukazać korzystny wpływ na poprawienie odporności ogólnej organizmu zakończona była sukcesami. Co więcej, suplementacja probiotykami pozwala na lepszą syntezę witaminy K oraz poprawia przyswajalność witamin z grupy B.
Chcąc przejść do podsumowania wysunę tezę, że w zasadzie każdy dbający o siebie sportowiec – czy to zawodowiec czy amator, powinien stosować suplementację probiotyczną. Jest to suplement, który ma „moc” i realny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej Komisja Sportu w Australii przesunęła suplement ten z grupy B do grupa A, czyli do niemalże niezbędnych i najbardziej polecanych dla sportowców.
Dawid Góra
#nutrisport #probiotics #activity
Bibliografia:
David B. Pyne Nicholas P. West, Amanda J. Cox, Allan W. Cripps. European Journal of Sport Science .Probiotics supplementation for athletes - Clinical and physiological effects,.
Komentarze
Prześlij komentarz