Mówić o tym składniku odżywczym można bardzo wiele, ale dzisiaj postaram się skupić na najbardziej interesujących informacjach, oraz ważnych pod względem odżywiania sportowców.
W tych czasach, kiedy ktoś zaczyna swoją przygodę ze sportem, myśli także o tym, co może zmienić w swojej diecie, w mniejszym czy większym stopniu. Co może wyeliminować, żeby było to dla niego jak najle...psze.
Z moich własnych obserwacji, kiedy widzę, że ktoś ma zamiar wybrać się na siłownię, myśli o tym, żeby zrzucić niepożądane kilogramy.
Każdy początkujący chce wypracować swoją sylwetkę w sposób, aby jemu odpowiadała.
Taka osoba, kojarząc fakty, zmniejsza w swojej diecie podaż tłuszczy - bo przecież niechciane kilogramy to sam tłuszcz, prawda? :)
Idąc tym tokiem myślenia, wcale nie jest to zła koncepcja, ale o tym dopiero za chwilę, bo najpierw chciałbym omówić pokrótce po co nam tłuszcze w diecie.
Tłuszcze występują jako składniki w pożywieniu, ale także mogą być syntezowane w organiźmie człowieka. Mogą one wsytępować w róznej formie:
~Kwasy tłuszczowe nasycone
~Kwasy tłuszczowe jednonienasycone
~Kwasy tłuszczowe wielonienasycone
Te 2 pierwsze wymienione przeze mnie w większości mogą powstawać w organiźmie człowieka, lecz inaczej jest z niektórymi kwasami wielonienasyconymi.
Występuje pewna grupa tłuszczy, należąca do tych wyżej wymienionych - NNKT.
NNKT to nic innego jak NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE, które nie są syntezowane w organiźmie człowieka, a do których należą m.in.
~EPA - kwas eikozapentaenowy
~DHA - kwas dokozaheksaenowy
Są to kwasy bardzo korzystne dla naszego organizmu, ale należy pamiętać o spożywaniu także witaminy E, która jest przeciwulteniaczem. Polega to na stosowaniu się do proporcji tych kwasów do wit. E. Stosunek ten wynosi 1g NNKT : 0,5g tokoferolu (wit. E). Służą nam m.in. do transportu lipidów, zapobiegają nadciśnieniu, zapobiegają zakrzepom oraz obniżają cholesterol.
Gdzie można znaleźć tłuszcze?
Rodzaje tłuszczy w żywności zależą od jej pochodzenia, dla przykładu, w produktach zwierzęcych (poza rybami) najczęściej mamy do czynienia z kwasami nasyconymi, zaś w produktach pochodzenia roślinnego - z nienasyconymi. Warto także wspomnieć o tłuszczu ryb, który wiele osób suplementuje w formie tranu. W rybach znajdziemy bardzo cenne tłuszcze omega-3, które należą do NNKT. Tak samo ważnym tłuszczem jest omega-6, który pomaga w regulacji poziomu cholesterolu. Znaleźć go możemy także w olejach (słonecznikowy) oraz awokado.
Ale wracając do tematu sportowców oraz do teorii, która mówi nam, żeby obniżyć tłuszcze przy uprawianiu aktywności fizycznej.
Irena Celejowa w swojej książce mówi nam o ograniczeniu tłuszczy przy treningu, w którym mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym Hipoksją.
Hipoksji doświadczamy, kiedy nasz organizm nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek.
W sporcie wynika to z tego, że często przy wzmożonym wysiłku zdaża nam się na krótki okres wstrzymywać oddech. Przykładami przytoczonymi w książce są między innymi bieg krótkodystansowy na 100m, który zawodnicy pokonują praktycznie cały w bezdechu. W ten sposób pobieramy dług tlenowy, z którym nasz organizm nie radzi sobie tylko podczas "dyszenia" po biegu.
Dług ten jest spłacany jeszcze przez długi czas po wysiłku.
Ale dlaczego ograniczyć tłuszcze, co to ma do rzeczy?
Otóż tłuszcze, jako składnik, z którego organizm czerpie energię ulega spalaniu w obecności tlenu. Jego brak więc zaburza przemianę tłuszczy, co skutkować może ich negatywnym wpływem na wydolność. Jest to efekt niepożądany, więc ile % naszego dziennego zapotrzebowania powinny wypełniać tłuszcze aby tego uniknąć?
W diecie normalnej osoby, która z aktywnością fizyczną, a zwłaszcza w bezdechu, nie ma do czynienia, procentowa zawartość tłuszczy w diecie wynosi 30-35%.
U sportowca zaś, jako że dług tlenowy jest czasem zaciągany warto te tłuszcze ograniczyć do poziomu 26-30%. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniej przemiany lipidów, dzięki czemu nie ucierpi na tym nasza wydolność fizyczna.
To tyle na dzisiaj, mam nadzieje, że artykuł się spodoba :)
Trzymajcie się!
Armand Jabłoński
#nutrisport #fatacids #train
Bibliografia:
[1]: I.Celejowa, Odżywianie sportowców, Wydawnictwo Watra, Warszawa 1981
Komentarze
Prześlij komentarz