Nie od dziś wiadomo, że nieodłącznym elementem uprawiania sportu są wszelkiego rodzaju powstające kontuzje. Czasem powoduje je zbyt intensywna aktywność fizyczna, czasem elementy niezależne od człowieka, a czasami po prostu głupota osoby trenującej. Oczywiście, czasami dochodzi do kontuzji niezależnych (np. faul podczas meczu). Jednym z najczęściej występujących urazów ...jest kontuzja kolana, którą sam przebyłem dlatego chciałbym zbliżyć właśnie ten temat.
„Stara” szkoła medycyny mówi wręcz, że sport jak np. bieganie silnie wpływa na uszkodzenie stawu kolanowego oraz wytarcie mazi. Jednak już dawno mit ten został obalony ponieważ sport może znacznie poprawić mobilność ciała sportowca. Jak najczęściej dochodzi do kontuzji kolana? 5 TOP sytuacji:
5. Jazda na nartach,
4. Gry zespołowe,
3. Nadmierne ciężary na siłowni,
2. Nadwyrężenie stawu w lekkoatletyce,
1. Wpadnięcie np. w dołek podczas biegania.
Co w takich sytuacjach się dzieje? Na początku pojawia się obrzęk, z którym warto udać się do fizjoterapeuty aby określić stan w jakim znajduje się nasze kolano. Większość ludzi jednak zaniedbuje ten stan stosując maści oraz czekając „aż przejdzie”. Bardzo często do określenia powstałej kontuzji niezbędne jest wykonanie rezonansu magnetycznego ponieważ badanie USG nie jest miarodajne jeśli chodzi o tego typu kontuzje. Częstym urazem jest uszkodzenie łąkotki lub więzadeł – czy to ich naderwanie czy co gorsza, zerwanie. Ja miałem „przyjemność” zerwać więzadła ACL. Żmudna rehabilitacja przez 7 miesięcy, ponad tydzień spędzony w szpitalu. Podsumowując nie polecam. Bardzo ważnym elementem przy zerwaniu więzadeł jest fakt aby po zdiagnozowaniu kontuzji oraz ustaleniu terminu operacji zadbać pod okiem fizjoterapeuty, licznych zabiegów oraz zestawu ćwiczeń o odpowiednią formę mięśni. Po zabiegu dochodzi do drastycznego spadku tkanki mięśniowej dlatego należy o to zawalczyć mimo strasznego bólu oraz małej stabilności kolana. W środowisku fizjoterapeutów uważa się (i naprawdę jest to odczuwalne), że noga, w której mieliśmy zabieg wbrew myśli większości ludzi jest po odbytej rehabilitacji bardziej stabilna oraz mocniejsza.
Chciałbym zwrócić uwagę na powagę dobrej rozgrzewki przed każdą podjętą aktywnością fizyczną. Większość osób, w szczególności młodych zaniedbuje ten element treningu traktując to jako zbędne oraz stratę czasu. Odpowiednio przygotowane mięśnie oraz stawy do wysiłku pozwolą zachować ciało w nienaruszonym stanie. Pamiętajmy o tym podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Dawid Góra
#nurtisport #acitvity #injury
Komentarze
Prześlij komentarz